Erasmus+ projektas „Propaguojame gamtos kalbą“ skatina jaunimą tapti atsakingesnio gyvenimo ambasadoriais

Žagarės regioninio parko direkcija, kasdien dirbdama įvairiais su gamta susijusiais klausimais ir turėdama patirtį organizuojant įvairius gamtosauginius projektus bei rūpindamasi žalio pasaulio saugojimu ir tvaraus gyvenimo būdo puoselėjimu, jau nuo 2018 m. žengė ženklų žingsnį atsisakydama vienkartinių plastikinių indų visuose savo renginiuose ir kviesdama tai daryti Lietuvoje ir kitus.  

               Projektas „Propaguojame gamtos kalbą“ gimė iš direkcijos siekio plėtoti plastiko mažinimo idėją ir vienyti skirtingų šalių jaunimą prisidėti prie šio gražaus ir prasmingo žingsnio. Projekto tikslas – vienyti skirtingų šalių jaunimą prisidėti prie taršos mažinimo gamtos saugojimo vardan.

              2019 m. direkcija teikė paraišką Erasmus+ programai ir gavusi finansavimą vasario 16-25 dienomis sukvietė projekte dalyvaujančius partnerius į Žagarę. Į projekto susitikimą susirinko gamtos mylėtojai (viso 52) – mokinių ir mokytojų komandos iš Maltos, Čekijos, Portugalijos, Turkijos, Žagarės gimnazijos ir Žagarės regioninio parko direkcijos (savanorių komanda). Bendradarbiavimas su šiais projekto partneriais gamtos tematika tęsiasi ne pirmus metus. Dauguma jų jau dalyvavę kartu kituose bendruose gamtos projektuose. Tęstinis kalbėjimas gamtos klausimais  kaskart mums padeda atrasti naujų būdų kaip saugoti ir tausoti gamtą.

                  Jau pirmomis susitikimo dienomis projekto dalyviai susipažino su projekto partnerių šalių geografine padėtimi, gamtos įvairove, gamtinių išteklių gausa, aiškinosi, kokie yra šalių gamtiniai panašumai ir skirtumai. Džiugu tai, kad projekto partneriai turi skirtingą aplinką, gamtą, kultūras, vertybes.

               Direkcijos vyr. specialistė Modesta Bielskienė, savanoriai Adelina Maižiutė ir Lukas Mikoliūnas projekto dalyviams organizavo ekskursijas po Žagarės dvarą, pristatė lankytojų centro ekspozicijas.

                Kviestinis svečias – žolininkė Adelė Karaliūnaitė savo edukacijoje išsamiai pristatė žmogaus ir gamtos ryšį. Jos teigimu žmogus ir gamta – du neatsiejami dalykai. Nuo seno žinome, kad žmogaus santykis su gamta buvo labai glaudus. Šiandien santykiai tarp žmogaus ir gamtos yra pasikeitę. Žmogus iš gamtos vis daugiau reikalauja, be gailesčio eikvoja jos išteklius. Vėliau projekto dalyviai atliko praktines užduotis.

                 Direkcijos ekologas Saulius Mitrikas projekto dalyviams organizavo ekskursiją po Žagarę, kitą dieną išsamiai pristarė unikalų, žmogaus nepaliestą gamtos kampelį Žagarės regioniniame parke – Mūšos tyrelio pelkę su jos augalų ir gyvūnų įvairove. Šis draustinis įtrauktas į NATURA 2000 tinklo teritorijų sąrašą.

                Direkcijos savanoriai, turėdami tikslą pasiūlyti žmonėms alternatyvą vienkartiniams plastikiniams maišeliams, nuo projekto įgyvendinimo pradžios pasiuvo apie tūkstantį daugkartinių maišelių, o susitikimo metu juos dekoravo ir realizavo idėją kuo daugiau žmonių aprūpinti daugkartiniais maišeliais. Maišelis gali atrodyti smulkmena, bet iš tiesų tai – žalesnio gyvenimo simbolis, nuo kurio gali prasidėti kelionė į pokyčius. Šio projekto idėja kalba apie tai, kad kiekvienas, einantis į parduotuvę su daugkartinio naudojimo maišeliu, tampa atsakingesnio gyvenimo ambasadoriumi.

                 Projekto dalyvius priėmė Joniškio r. savivaldybės vadovai: savivaldybės meras Vitalijus Gailius, mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė, administracijos direktorius Tomas Armonavičius, administracijos direktoriaus pavaduotojas Aivaras Rudnickas ir Infrastruktūros skyriaus viešosios tvarkos poskyrio vedėja Daiva Zikienė. Susitikimo metu mero pavaduotoja V. Aleknavičienė pristatė atliekų rūšiavimo tendencijas Joniškyje.

                Be pagrindinių veiklų, projekto dalyviams organizuotas lietuviškos gastronomijos pristatymas, pristatyti UAB „Joniškio duona“, ŽŪB „Delikatesas“ ir Skaistgirio ŽŪB Žagarės pieninės gaminami vietos produktai.

                   Didelio susidomėjimo sulaukė ekskursija į Kryžių kalną, meninės programos su Izabele ir lietuviško folkloro vakarai.

                   Projekto susitikimas jau įpusėjo, tačiau projekto dalyvių dar laukia daug įvairių renginių.

 

Vida Paulauskienė, vyr. specialistė projektų rengimo ir valdymo